S.S.S.

KURU TEMİZLEME NEDİR?

Ürünlerin üzerinde bulunan kır ve lekeleri çıkarmak için solvent adı verilenözel bir kimyasal ilaç ile yapılan temizleme işlemidir.Kuru temizleme ismine rağmen kuru olarak yapılan bir işlem değildir. Kuru temizlemenin isminin kuru olarak adlandırılmasının sebebi kulllanılan sıvılarda hiçbir şekilde su içermemesidir kuru temizleme maddesi solvent adı verilen özel bir kimyasaldır. Bu kimyasallın en büyük özelliğinden biriside mikropları öldürmesi ve tekstillerin ilk günki özelliğini korumasıdır.

KURU TEMİZLEME NASIL YAPILIR?

Kuru temizlemeye getirilen urunlerin öncelikle lekeleri,aksesuarları ve deformasyonları kontrol edilir, daha sonra lekelere ve kumaşın turune göre uygun olan leke ilaçları seçilerek önleke çıkarma işlem yapılır. Yapılan bu önleke çıkarma mudehalesinin amacı kuru temizleme sırasında lekenin daha kolay çıkmasını sağlamaktır.Önleke çıkarma işemi yapıldıktan sonra rengine ve kumaşına göre gruplandırılan tekstil son sisitem olan kuru temizleme makinalarımızda kuru temizleme kimyasalı olan solvent ile temizlenmektedir.

KURU TEMİZLEMENİN AVANTAJLARI

Kuru temizlemenin en önemli avantajı giysilere zarar vermemesidir. Sulu yıkamayla ürünlerin orjinalliği bozulabilir. Giysilerin ilk günki canlılığını korumasını ürün yapısının esnekliğinin korunmasını sağlar. Yıkama ile çözülemeyen bazı yağlar ve lekeler vardır.

Kuru temizlemede kullanılan kimyasallar bu lekelerin çözülmesini sağladığı için ürünlerde bir deformasyon olmadan ilk günki canlılığını korur. Yünlü ve ipekli ürünlerde su ile yıkama yapıldığında çekme vedeformasyonolabiliyor bu gibi ürünler kuru temizleme yapıldığında bir çekmeye ve deformasyona mağruz kalmaz.

Kuru temizleme sulu yıkamanın oluşturabileceği renk gitmesi,solması gibi sorunlarıda ortadan kaldırmaktadır kuru temizleme tekstillerinizin daha uzun sure kullanılması için tavsiye edilmektedir.

HANGİ KUMAŞLAR KURU TEMİZLEMEYE VERİLİR?

Yüzde yuz pamuklu,yunlu ve ipekli kumaşlar mutlaka kuru temizlemeye verilmelidir. Bu kumaşlar yıkamaya magruz kaldığında çekme ve renk kaybı meydana gelmektedir bu tarz ürünlerin aynı zamanda kurutulması ve utulenmeside çok önemlidir Kurutulması ve sıcak utu ile ütülenmesi durumunda kumaşlarda sarkma ve özelliğini kaybetme gibi sorunlarda oluşabilmektedir.. Keten olan tekstillerdede yıkama sırasında renk kaybı olduğu için kuru temizleme önerilir.

2016 © Copyright - Dry Cleaning İzmir Center - Tüm Hakları Saklıdır...